Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Gücü

Kasım 10, 2019

Dijital pazarlama platformlarında birçok kampanya denemiş fazlasıyla para ve zaman harcamış olabilirsiniz. Sürdürdüğünüz kampanyalarda da standart bir dönüşüm sağlamış olabilirsiniz. Fakat dijital pazarlama süreçlerinde “sosyal medyaya” yeterince önem vermiyorsanız, başarınız kısa süreli olacaktır.

Bu yazımızda sizlere sosyal medyanın, pazarlama hedeflerinize sizi nasıl daha rahat ulaştıracağından bahsedeceğiz. ?

Sosyal Medya ile Kaç Kişiye Ulaşabileceğim?

Türkiye’de 52 milyon sosyal medya hesabı kullanıcısı var. Yani hedef kitlenizin özelliklerine göre nüfusun yüzde 63’üne ulaşma imkanına sahipsiniz.

Burada birkaç önemli “püf noktası” öne çıkıyor:

  • Güçlü Görseller Tasarlanmalı

Sosyal medyanın en çok ilgi gören özelliği multimedyaya sahip olması. İstediğiniz kadar güzel bir konuya değinin eğer görseliniz veya videonuz yeterince iyi değilse erişim ve etkileşim sayınız oldukça düşük kalacaktır.

  • Görsel Tamam, Sıra İçerikte

Sosyal medya hesabınızda paylaştığınız görseli, tam da hayalinizdeki gibi tasarladınız ve paylaşmaya hazır hale getirdiniz. Sırada içerik metniniz var. Potansiyel müşterilerinizi sadık müşterilere çevirmek için “hedef” bölgeniz burası olacaktır.

Kullanıcılar için sosyal medyada hızlılık ve zaman oldukça önemli artık. Bu yüzden ürün veya hizmetiniz ile alakalı bilgiyi kısa ama bir o kadar da etkili şekilde vermelisiniz. Çünkü kullanıcılar, uzun metinleri okumaya meyilli değiller ve bu yüzden sizi “es” geçebilirler.

  • Güncellik ve Plan

İçerikleriniz her zaman güncel bilgileri içermeli ve kesinlikle belirli bir plan içerisinde paylaşılmalıdır. Geçmişte paylaştığınız postları da güncellemeniz gerekebilir. Bilgi çağındayız ve her saniye yenilikler ile karşılaşıyoruz. Bu yüzden hesabınızın içeriklerini her an güncel tutmalısınız. Aksi takdirde kullanıcı eski bilgiler ile dolu hesabı takip etmek istemeyecek ve potansiyel bir müşterinizi kaçırmış olacaksınız.

  • İletişim Kurun

Sosyal medya hesaplarınızda size yorum bırakan veya mesaj gönderen kullanıcıları asla görmezlikten gelmeyin. Artık standart şirket-müşteri ilişkisi eskide kaldı. Dönem, şirketlerin müşterileri ile arkadaşlık kurma ve her saniye onu merak etme dönemi. ?

  • Marka İtibarınızı Artırın

Her yerde duyabilirsiniz; “Markamız, müşterilerine karşı samimi bir dil kullanmaktadır.” Gerçekten de belirli bir samimiyet ve iletişimde kullandığınız “dilin tonu” oldukça önemli. Bu sizin statünüzü ve itibarınızı belirleyen faktörlerden biridir.

  • Web trafiği oluşturabilirsiniz

Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlar neticesinde, organik olarak web sitenize trafiği oldukça artırabilirsiniz. Bu trafik için hem bir ücret ödememiş olacaksınız hem de ölçülebilir bir organik trafiğe sahip olacaksınız. Bu da şu anlama gelecektir:

“Satışlarınız Katlanabilir”

× Bize Yazın